Make your own free website on Tripod.com
YAKAMOZ
CMOS SETUP

Home

Guncel
Windows 2000
NT
XP
Çözüm:network,bios...
BIOS PROBLEMLERi
banaaitpratikler
DRiVER (suruculer)
GUVENLiK
WINDOWS KOLAYLIKLARI
REGEDIT
CMOS SETUP
BIOS FEATURES SETUP
INTEGRATED PERIPHERALS
CHIPSET FEATURES SETUP
POWER MANAGEMENT SETUP
PNP/PCI CONFIGURATION
OVERCLOCK
TELNET
diger
-

We recognize that providing support and maintaining your computer system is critical to customer satisfaction.

Date: Burada güncel tarihi ve gerçek zaman saatleri ayarlanmaldr.

Time: Burada gerçek zaman saati için doru saat zamann ayarlayn.Yanl ayarlanm bir gerçek zaman saati problemlere yol açabilir, örnein bir Online bankaclk yazlm tarafndan doruluk kriteri olarak talep edilecekse bu problem yaratabilir.

Sabitdiskler : Burada Primary Master' dan Secondary Slave'e kadar,mevcut bulunan Onboard EIDE Controller'a uygun olan maximum mevcut dört balantya uyan cihaz ayarlar bulacaksnz. "Type" için normal durumda ayar imkan olarak, öncelikle çok eski MFM ve RLL sabit diskleri için anlam olan 46 parametre bulunmaktadr, ayrca "None" ,"Auto" ve "User" seçenekleri dier seçeneklerdir."None" yani "olmayan sabit disk" bir SCSI sürücüsüne uyan bir Controller ile iletildiinde dorudur, çünkü en sonuncusu çounlukla ayr bir SCSI BIOS yoluyla kendi parametre yöntemini kullanr.Bunun yerine "Auto" seçildiinde,BIOS, sistem balatmnda bal bir EIDE sabitdiskinin konfigürasyon sektörünü okur ve böylelikle bildirilen platin parametresini kabul eder.Bu hemen hemen her zaman iyi sonuç verir.Çünkü sabitdisk önceden farkl bir Mapping kullanan, yani silindir, kafa ve sektörlerinde mantk ayrm için baka bir hesap tablosu kullanan baka bir (E)IDE adaptörü ile iletilir.

Sürücü A:,Sürücü B: Burada maksimum iki mevcut Floppy sürücü ayarlanabilir. "1.44 MB 3.5 inc." bugün gerçerli bulunan 3.5 inç sürücüye, "1.2 MB 5.25 inc." daha önceki 5.25 inç sürücüye karlk gelmektedir.Tabii ki Floppy3 Mode Support adnda ve sadece özel olarak Japonya'da geçerli olan 3.5 inç formatndaki 1.2 MB sürücülerde "Enabled" olmas gereken ek bir seçenek bulunmaktadr.

Video: Bu ayar grafik kart modeli ile ilgilidir.Yani normal olarak EGA/VGA'dr.

Halt On: Bu kayt, BIOS'un açl testi srasnda bir hatayla karlamasndaki durumu belirler."All Errors" bilgisayar her hatada durdurmay salayan tipik bir ayardr."All,But keyboard", bilgisayar klavyesiz bir server olarak kullanlmak istendiinde anlaml olur.

Memory: Burada ayarlanacak bir ey yoktur.Sistem sadece ne kadar anabellek bulunduu konusunda bilgi verir.Standart olarak ilk Megabyte 640K "Base Memory" ve 384K "Other Memory" için olan deerle beraber, "Total Memory" altnda söz konusu toplam bellek oluur.