Make your own free website on Tripod.com
YAKAMOZ
WINDOWS KOLAYLIKLARI

Home

Guncel
Windows 2000
NT
XP
Çözüm:network,bios...
BIOS PROBLEMLERi
banaaitpratikler
DRiVER (suruculer)
GUVENLiK
WINDOWS KOLAYLIKLARI
REGEDIT
CMOS SETUP
BIOS FEATURES SETUP
INTEGRATED PERIPHERALS
CHIPSET FEATURES SETUP
POWER MANAGEMENT SETUP
PNP/PCI CONFIGURATION
OVERCLOCK
TELNET
diger
-

Customers like to know about the company and people behind the products and services they buy. Here we will tell you a little about ourselves.

WINDOWS`un Ince Ayarlari
Windows Isletim sisteminde bazi küçük degisiklikler yaparak kullanimini kolaylastirabilirsiniz.
Ama Size anlaticaklarimi yapmadan önce önemli bilgi ve dosyalarinizi mutlaka yedekleyin.
Sonra bilgisayarinizda kendi hatanizdan çikicak sorunlardan ben mesul degilim. ;)
Peki nasil yedekleme yapicam diyorsaniz,Baslat menüsünden çalistiri seçin ve aç kutusuna scanregw yazin ve tamam i tiklayin.Bu windows sistem kayitlarinin yedeklemesini saglar.
[*] Windos u tek tiklama ile kapatmak:
Bunu için masaüstünde yeni bir kisayol yaratin.Komut satirina,
c:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindows yazin.Evet kisayolunuz hazir.Bu kisayola tikladiginiz an windows kapanacaktir.
[*] Windows u tek tiklama ile yeniden baslatmak:
Bunun için ayni sekilde kisayol olarak komut satirina,
c:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindowsexec yazin.
[*] Baslat menüsündeki unsurlari dilediginiz gibi siralayin
Baslat menüsündeki herhangi bir ögeyi mouse nin sol tusuna basili tutarak istedigin yere koyarak kendinize göre bir sira yapabilirsiniz.
[*] Geri Dönüsüm kutusu mu, yoksa...
Evet Geri Dönüsüm Kutusu nun adindan hoslanmiyorsaniz onun adini degistirmeye nedersiniz. :)
Bunun için baslat- çalistir dan regedit (kayit düzenliyicisi) i çalistirin ve,
HKEY _CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E }

anahtarina girip bir kere tiklayin. Sag panelde varsayilan satirinin karsisinda Geri dönüsüm kutusunun yazili oldugunu göreceksiniz.Varsayilan a çift tiklayin ve oraya istediginiz yeni adi yazin ve tamam i tiklayin.Kayit düzenleyicisini kapayip windows unun yeniden açtiginizda geri dönüsüm kutusu yeni ismiyle karsinizda.
[*] Çalistir Kutusunun Marifetleri
Çalistir kutusu pek bir ise yaramiyor gözükse de birçok islevi vardir. Mesela baslat menüsündeki çalistir kutusunu açin ve masaüstündeki herhangi bir temayi mouse un sag tusuyla kutucuga birakin.Iste size temanin künyesi.
Yine çalistir kutusunu açin ve içine . (nokta) yazip Tamam i tiklayin: masaüstü bir pencere içinde açilacaktir. Eger .. (ikinokta) yazarsaniz Windows klasörü açilacaktir.Ters bölü isareti (/) yazip tamam i tiklarsaniz c: sürücüsünün penceresi açilir.
[*] Masa üstüne e-mail kisayolu koyabilirsiniz

Masaüstünde mouse un sag tusuna tiklayin ve yeni/kisayol seçin. Komut satiri kutusuna mailto@isim@isim.com?subject= meraba yazin ve ileriyi tiklayin.Bu kisayola anlamli bir isim verin ve son u tiklayin.Böylece bu kisa yola tikladiginizda posta programi açilacak ve yazmis oldugunuz adrese yani alici satiri otomatik olarak dolacaktir.
[*] Adres Çubugu Birçok ise yarayabilir

Masaüstünüze adres çubugu koyarak birçok programa hemen ulasabilirsiniz.Mesela c: yazarak hemen c sürücüsünü açabilirsiniz.Mesela Satira mirc32 yazarsanaz programiniz hemen açilacaktir.Görev çubugunu masaüstüne koymak için Görev Çubugun nun bos bir yerine sag tiklayin; açilacak menüden Araç Çubuklarini(toolbars) ve onun menüsünde
adres i seçin.Adres Çubugu, Görev Çubugunun içinde açilacaktir. Adres kelimesinin bir yerinden mouse ile tutup masaüstüne birakin.Iste size seyyar bir adres çubugu.Adres Çubugunu masaüstünün en üstüne koyarsaniz birde Otomatik gizle yaparsaniz hem yer kaplamaz hem programlarinizi daha kolay açacak bir yere kavusursunuz.
[*] Masaüstüne "Unutulmayacak isler veya sifreler" listesi koyabilirsiniz

Eger benim gib sifrelerini aklinizda tutamiyor veya kayida yazma ihtiyaci duyuyorsaniz Masaüsütüne sifreler veya aman unutma baslikli notlar koymaya nedersiniz :)
Notepad i açin ve içerigi degistirerek; ama kodlari aynen tekrar ederek .sunlari yazin:
<H1> istediginiz Baslik <H1>

<p>

1. Madde1

<p>

2. Madde2

<p>

3. Madde3

Burada madde1-2 olarak olan yerlere isdediginiz sifre veya unutmak istemediginiz seylerini yazabilirsiniz ama arada <p> leri unutmayarak.
Sonra bu dosyayi,Belgelerim klasörüne unutma.htm adiyla kaydedin. Simdi masaüstünde saga tiklayin , menüde Active Desktop maddesini seçin ve Masaüstümü Özellestir maddesini tiklayin. Açilacak kutuda "Activ Desktop" imi "Web Sayfasi Gibi Görüntüle" maddesinie isaret yoksa isaret koyun ve Yeni dügmesine tiklayin.Bir diyalog kutusu çikar microsoft un Active masaüsüt galerisine baglanip baglanmiyacaginizi soran ona hayir deyin ve açilan yeni kutuda Gözat i tiklayin ve unutma.htm dosyasini kaydettiginiz dosyaya gidin ve bu belgeyi seçip tamam i tiklayin ve Uygulayi seçin. Ve Tebrikler,ilk Active Masaüstü ögenizi olusturdunuz :) Bunu masaüsütünüzde istedginiz bos bir yere koyabilirsiniz.
*Eger olustururken herhangi bir sorun çikarsa Baslat menüsünden, Ayarlar,Activ Desktop dan "Web sayfasi gibi Görüntüle" yi seçin.Sayfaniz eski halini alir.
[*] Windows un Kapanis yazisini sevmiyorsaniz

Evet bilgisayrinizi her kapatisinizda karsiniza "Simdi Bilgisarinizi Kapatabilirsiniz." yazisinin mi çikmasini istersiniz yoksa benim yaptigim gibi Liv Tyler in güsel bir resmiyle ve altinda "Bye Bye Ümit" yazan bir yaziyla mi? :))
bilgisayar inizi her kapatisinizda karsiniza çikan bu dosya (logos.sys) dosyasidir. Bu bitmap türü bir grafik dosyasidir ve 320x400 piksel boyutlarindadir.Eger sizde bu görüntüyü degistirmek isterseniz yapmaniz gerekenler sunlardir. Ilk önce Paint de logos.sys dosyasini açin.Sonra O yaziyi silin veya istedigin bir resmi koyun.Ayrica yazmak istediginz seyleride resme ekleyebilirsiniz.Ama resimleri veya baska bir yazi koyarken 320x400 ölçülerinde olmasina dikkat edin ve bu yaptiginizi logos.sys dosyasi olarak tekrar kaydedin ve windows klasörünün altinda olmasina dikkat edin.
Uyari: Eger kendi yaptiginiz yeni logos.sys yi koyarsaniz windows eskisini koruyamayabilir yani anlicaniz bidaha o yaziyi hiç göremeyebilirsiniz :))[*] Bilgisayar inizi Ag Sunucusu Yapin

Eger bilgisayar inizin diske erisim yetegini arttirmak istiyorsaniz,Bilgisayarim a sag tiklayin ve açilan menüde Özellikler i seçin Basarim sekmenine gidin ve "Bu makinanin belirgin rolü" kutusunun seçme dügmesine tiklayip,Ag sunucusu maddesini seçin.Bu arada tam yerindede bulunmusken "ileri okuma eniyileme" sürgüsünü tam yapin. Bilgisayariniz yeniden açildiginda yeni kimligiyle daha hizli çalisacaktir.
[*] Modem Hizinizi Arttirin

Denetim masasindan Sisitem i açin,"iletisim Baglanti noktasiCOM1" ve "iletisim Baglanti noktasiCOM2" satirlarini göreceksiniz.Modeminiz hangisine bagli ise onu çift tilayin ve açilan kutuda Baglanti ayar noktasi sekmenine gidin
ve saniyedeki Bit sayisi kutusunun seçme okuna basarak 56k modemler için 115200 , 33.6k modemler için 57600 seçin.Böylece internete baglanti hiziniz arttigini göreceksiniz.
[*] Modeminiz numaralari çok yavas çeviriyorsa

Modeminizin numaralari daha hizli çevirmesini saglayabilirsiniz. Denetim masasindan modem e girin ve bagli olan modemin özelliklerine tiklayin. Çikan kutuda baglanti sekmenine gidin ve altta gelismis e girin. Diger ayarlar bölümüne S11=40 yazin. Bu modeminiz bir numara ararken 2 numara arasindaki süreyi 40milisaniye indirmesini saglar. Baya hizli oluyor di mi?
Evet Windows unu güzelliklerleri bu kadar. daha baska güsellik yok mu diyorsaniz o kadar çokki yazmakla bitmez . Devamn bekleyin tabi bi ara

Drawing of computer; Actual size=240 pixels wide

WiNDOWS 98 GENEL TUS KOMBiNASYONLARI
F1 Yardm.
SHIFT + F10 secili simgenin menüsü.
ALT + F4 Uygulamann kapatlmas.
ALT + EsC Bir sonraki uygulamaya gecis.
ALT + TAB Farkl uygulamalara gecis.
CTRL + A Tum simgelerin secilmesi.
CTRL + C Kopyala.
CTRL + V Yapstr.
CTRL + X Kes.
CTRL + Z Geri Al
CTRL + EsC Baslat menusunun aclmas
WINDOWs TUsU + M Tum uygulamalarn simge durumunda kücültülmesi.
WINDOWs TUsU + PAUsE BREAK sYsTEM Ozelliklerine direk giris.


WiNDOWS 98 MASAÜSTÜ TUS KOMBiNASYONLARI
F2 Ad degistirme.
F3 Dosyalarn ve dizinlerin aranmas.
F5 Masaustunun yada pencerenin iceriginin yenilenmesi.
sHIFT + DELETE Dosyalarn tam olarak silinmesi.
ALT + ENTER Bir dosya ya da ksa yolun ozellikleri.


WiNDOWS GEZGiNi TUS KOMBiNASYONLARI
BACKSPACE Bir üstü dizine gecis.
F5 Pencere iceriginin yenilenmesi.
F6 Pencereler arasnda gecis.
SHIFT + DELETE Dosyalarn tam olarak silinmesi.
CTRL + G Belli bir dizine gecilmesi.
+ secili dizinin ilk alt dizininin gosterilmesi.
* secili dizinin tüm alt dizinlerinin gosterilmesi.
- secili dizinin alt dizinlerinin gizlenmesi.


WINDOWS 'UN ÇiFT TIKLANILARAK YADA BiR TUSA BASILARAK KAPATILMASI
Masaustunde sag tklayarak yeni bir ksayol olusturun.Command Line (Komut satr) ksmna "RUNDLL32.EXE user,ExitWindows"yaznz.Daha sonra NEXT e tklayp ksayola bir isim verin.Finish(son) secenegini tkladgnzda masaustunde yeni bir ksa yol olusur.Bu ksayola tkladgnzda windows hemen kapanr.Ayrca bu ksayolu bir tus ile calstrmanzda mumkun.Ksayola sag tus ile tklayp ozellikleri seciniz.Daha sonrada tus secimini yapnz.Ornegin bu tusun "F11" olmas durumunda direk "F11" ile bilgisayarnz kapatabilirsiniz.
WINDOWS 98 AÇILIS LOGOSUNU NASIL KALDIRIRSINIZ?
Windows 98 acls logosunun görünmesini istemiyorsanz (cünkü arka planda yüklenen sürücüleri kapatr) bunu yapmak mümkün. C:\MsDOs.sYs dosyasn bulun. Üzerine sag fare tusu ile tklayn. Özellikler komutunu calstrn. Öznitelikler bölümünde salt okunur seceneginin isaretli oldugunu göreceksiniz. Bu isareti kaldrarak MsDOs.sYs dosyasn üzerinde degisiklik yaplabilir hale getirin: sonra, Windows 98'in Not Defteri ile MsDOs.sYs dosyasn acn, [Options] bölümünün altnda Logo=1 satr varsa bunu Logo=0 olarak degistirin; bu satr yoksa Logo=0 satrn kendiniz ekleyin. Dosyay kaydedin; tekrar salt okunur hale getirmek istiyorsanz tekrar sag fare ile aclan menüden Özellikler komutunu calstrn ve salt Okunur secenegini isaretleyin. Artk Windows 98 acls logosu görünmeyecek ve ilgili sürücüler yüklendikten sonra dogrudan Windows 98 arabirimi karsnza gelecek.


AÇILIS LOGOSUNU ATLATMAK iÇiN
Bilgisayarnz aclrken Windows 98'in logosunun görüntülenmesini istemiyorsanz "Windows 98 Baslyor..." yazs cktgnda EsC tusuna basnz.
LOGOLARI DEisTiRMEK
640 * 480 ebatlarnda herhangi bir BMP dosyas windows'un acls, kapans veya "simdi bilgisayarnz kapatabilirsiniz" ekrannn yerini tutabilir. Windows 98 bu ekranlar karsnza getirmek icin sabit diskinizde logo.sys,logow.sys ve logos.sys isimli üc dosya tutar. Tek yapacagnz 640 * 480 ebatlarnda bir BMP dosyasn bu isimlerden herhangi birine kaydetmek. Bunun yaptgnzda Windows 98 kendi logosu yerine sizin üzerine yazdgnz BMP dosyasn kullanr. BMP dosyalarn olustururken dikkat etmeniz gereken iki önemli husus var: Bunlardan birisi resmin 256 renkte olmas, ikincisi ise 640*480'lik resmin boyutlarnn 320*400 olacak seklilde yeniden boyutlandrlmas.


DAHA AZ BEKLEMEK iÇiN
Windows 98'in aclma hzn arttrmak icin elinizde iyi bir secenek var. Bu püf noktamz uygulayarak "Windows 98 baslyor..." mesajndan sonra gelen 2 saniye aray kaldrabilirsiniz. Öncelikle C: klasörünü acn ve MsDOs.sYs dosyasn bulup "salt-okunur" özelligini kaldrn. Dosyay Not Defteri ile acn [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satrn ekleyin. Bilgisayarnz kapatp actgnzda Windows'a 2 saniye erken gireceksiniz.


YARIM SANiYELERi KAZANIN
Baslat tusuna basp Programlar menü seceneginin üzerine gittiginizde bu secenegin alt secenekleri aclana kadar yarm saniye beklersiniz. Bu zaman aralg her alt menü aclana kadar verilir. Eger isterseniz bu zaman aralgn ksaltabilir veya tamamen yok edebilirsiniz.
Tek yapmanz gereken her zamanki gibi Registry editöründe bir degisiklik yapmak. (Registryde yaplan yanls degisikliklerden sorumluluk kabul etmiyoruz.)
Baslat menüsünden calstr secin ve regedit yazp Enter tusuna basn. HKEY_CURRENT_UsER\Control Panel\Desktop bölümüne gelin
sag paneldeki bir bosluga sag tklayn ve Yeni*Dize Degeri secenegini secin. Buraya MenushowDelay yazdktan sonra yazdgnz metnin üzerine gidin ve buraya sag tklayn. Degistir secenegini secin ve 0a yakn bir deger koyun. (Default deger 400dür). Tamama tklayn ve Registry editörünü kapatn. Windows 98i acp kapadgnzda alt menülerin aclmas icin gereken zamann ksaldgn göreceksiniz.


BASLAT MENUSUNE DENETiM MASASINI EKLEYiN
Denetim Masas Windows 98 kullanrken sk sk girip ckacagnz baslca programlardan biridir. Denetim Masasnn elemanlarna teker teker Baslat menüsünden erismek mümkündür. Windows 98 gizli bir özelligini kullanarak Baslat menünüzden direkt olarak Denetim Masas ögelerine erismek istiyorsanz asagdaki admlar takip edin:
1) Baslat * Ayarlar * Görev Çubugu komutunu calstrn.

2) Baslat Menüsü Programlar sekmesine gelin ve Gelismis dügmesine basn. Ekrana Gezgin gelecek ve Baslat menüsünün bulundugu klasör aclacak.

3) Dosya * Yeni * Klasör komutunu calstrn. Ekranda "yeni klasör" isminde yeni bir klasör olusturulacak. Bu klasörün ismini

Denetim Masas.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

Computer Company * Any Street * Anytown * US * 01234