ANA SAYFA
WIN2000 INDEX
BANA YAZIN

   Kümeleme

Sisteminizin durma süresi yılda 12 saati aşmasın mı istiyorsunuz?

Sunucu sisteminiz (server) arızalandığında çalışmalarınızın durmasını istemiyorsanız bir kümeleme çözümüne ihtiyacınız var demektir.

Kesintisiz Çalışma Gereksinimi
Bazı sunucuların 365 gün x 24 saat çalışması gerekir. Örneğin web sunucu. Aynı durum e-posta, veri tabanı gibi kritik uygulamaları çalıştıran sunucular için de geçerlidir.

Kümeleme Nedir?
Kümeleme yüksek sistem kullanılabilirliği (high availability) sağlayan bir çözümdür.
Kümeleme çözümü ile hizmet dışı kalan bir sunucunun yerini yedekte bekleyen bir sunucunun otomatik olarak almasını ve hizmetlerin bu sunucu üzerinden devam etmesini sağlıyoruz.

Kümeleme ve SAN
Kümeleme çözümünü SAN (Storage Area Network) çözümüyle entegre ederek kesintisiz çalışma süresini %99.9'a çıkaran ortamlar oluşturuyoruz.

Bu çözümde uygulamayı çalıştıran sunucu yazılım ya da donanım hatasıyla hizmet dışı kaldığında, disk üzerindeki yetkilerini diğer sunucuya bırakır. Diğer sunucu servisleri başlatarak kullanıcıların kesintisiz çalışmalarını sağlar. Sunucuların görevi üstlenmeleri ve bırakmaları otomatik olarak gerçekleşir.

Replikasyon
Replikasyon uyguladığımız bir diğer yüksek kullanılabilirlik çözümüdür. Bu çözümde bir sunucu asıl, diğer sunucu yedek olarak tanımlanır. Asıl sunucuda uygulamaya ilişkin servisler açık durumdayken yedek sunucuda bu servisler kapalı tutulur. Asıl sunucu hizmet dışı kaldığında yedek sunucu üzerindeki servisler açılarak kullanıcıların çalışmaya devam etmeleri sağlanır.

Tepum ve Kümeleme
TEPUM
olarak kümeleme ve replikasyon alanlarında çok sayıda önemli kuruluşu ve ilkleri başarıyla gerçekleştirdik. Bu alanda Compaq Advanced System Reseller, HP Corporate Reseller, IBM Solution Partner ve Microsoft Solution Provider olarak çözüm gerçekleştirmekteyiz.

Make your own free website on Tripod.com