ANA SAYFA
GUVENLIK INDEX


Make your own free website on Tripod.com

Network monitör ile gelen ve giden bilgileri görme ve sistemimi güvenlikte tutma

Hazirlayan ve yayimlayan network-x

Söze ilk önce network monitör nedir ? acizane bilgilerimle açiklayarak basliyorum

Network monitörler local yada internet ortaminda bilgisayarinizin ne tür veriyi hangi portlardan ne kadar zaman ve ne kadar byte aldigini kimlerle iletisime geçildigini bize görsel olarak gösteren programlara denir ve birçok farkli program seklinde karsimiza çikarlar ,bu özellikler harici net monitörler bir çok özellige sahiptirler.

Örnegin:Bilgi alisverisinde bulundugumuz makinanin remote portunu,ip numarasini,makina ismini,web server, ftp server yada mail server olup olmadigni,karsi makina ile baglanti süremizi,alip verilen byte miktarini detayli olarak görebiliriz.Kafamizi çalistirarak hacq islerinde bize yardimci olmasi için kullanabiliriz.(icq da N/A olaniplere bi mesaj çekeriz adam bize yanit verirse ip si net monitörümüzde gözükür:)) gibi...
Local port bizim bilgisayarimizin disariya açilan portudur.Remote port ise bizim karsi bilgisayar ile iletisime geçtigimiz portur. Ayrica net monitör programlar bize veri akiminda kullandigimiz protokolleri de gösterir (tcp , udp , icmp , igmp netbios vbg.).
Komplike net monitör programlarinda programin özelligine göre istenmeyen bir baglantiya administrator (sistem yöneticisi) hemen müdahale ederek ve portu kapatmak sureti ile istenmeyen baglantiyi sonlandirir.Böylece karsi makina ile bilgi alisverisi durmus olur.Bu programlarin en önemli özelliklerinden biriside log (kayit) tutmalaridir baglanti yapilan ip , port ve makina isimleri log dosyasina sistemli olarak kayit edilir.Ayrica istenmeyen baglantilara erisim verilmeyerek filtreleme yapilabilir, baglanti portlari sisteme szmaya çalisan kisilere karsi dinlemeye alinabilir. Hangi port ne ise yarar diyorsaniz portlar bölümünde detayli bir liste bulacaksiniz.
Asagida basit bir net monitör programi ile yapilan baglantilarin bir dökümü görülmektedir.
programi download etmek isterseniz: http://www.xploiter.com/tambu

ercan kartal